l

2015 - IV. ROČNÍK / 2015 4th MEMORIAL

… vítěz Clemens Aigner …
                        … winner Clemens Aigner …

Čtvrtý ročník Memoriálu Jiřího Rašky zná svého vítěze. Za slunečného počasí se na můstku HS 106 ve Frenštátě pod Radhoštěm představilo 45 skokanů, včetně osmi českých reprezentantů. Na putovní pohár, který získal Jiří Raška za vítězství v závodě Turné čtyř můstků v rakouském Bischofshofenu v roce 1969, přibude cedulka se jménem rakouského skokana Clemense Aignera.
Rakušan si premiérové prvenství v Kontinentálním poháru připsal za skoky dlouhé 101,5 metrů a 98,5 metrů. „Jsem velmi spokojený, je to má první výhra v Kontinentálním poháru. Nevěděl jsem, že se jedná o Memoriál Jiřího Rašky. Byl to pěkný závod, i když trochu bláznivý. Nejdřív jsem myslel, že jsem druhý, ale byl jsem první. Bylo to milé překvapení. Myslel jsem, že tady závodit nebudu, ale jsem rád, že jsem tu. Měli jsme tréninkový kemp v Lillehammeru a téměř všichni z týmu zvolili regeneraci, ale já jsem chtěl jet do Frenštátu. A příští rok rád zase přijedu. Organizace a podmínky tady jsou velmi dobré, myslím, že by tu klidně mohla být i letní Grand Prix. Také páteční ceremoniál na náměstí byl pěkný, v Kontinentálním poháru to není běžné. Teď si dám pauzu a pak mě čekají ještě další letní závody,“ svěřil se Aigner se svými plány pro blízkou budoucnost. Pouhé 4 desetiny bodu dělil od frenštátského doublu byl druhého Klemense Murańku. Polákovi naměřili vzdálenosti 100,5 metrů a 100 metrů. „Škoda, že jsem neskončil první, ale co se dá dělat. Po prvním kole jsem byl sedmý a do druhého kola jsem šel spokojený a bez nervů a povedl se mi pěkný skok. Myslel jsem, že vyhraji, ale nevyhrál jsem. Ale druhé místo je také dobré. Skákalo se mi tu dobře. Gratuluji kolegům. Měl jsem za úkol udělat kvótu do letní Grand Prix. Potřeboval jsem být do třetího místa, abychom dostali dalšího závodníka do Letní Grand Prix, a to jsem splnil,“ prozradil dobře naladěný polský reprezentant.
Třetí příčku a své premiérové stupně vítězů vybojoval za skoky dlouhé 103,5 metrů a 98 metrů Tomáš Vančura, jehož zásluhou ani po čtvrté nechybí v nejlepší trojce Memoriálu Jiřího Rašky české zastoupení. „První kolo byla trochu loterie. Záleželo na tom, kdo měl víc štěstí na vítr. Skok se mi nevydařil. Druhé kolo se mi povedlo víc a bylo i regulérnější. Jinak atmosféra byla super. Teď budu odjíždět do Ruska na letní Grand Prix, bude to má premiéra,“ řekl natěšený Vančura. Čtvrtý skončil Ernest Prišlič a pátý Anže Lanišek ze Slovinska.
Výborné třetí místo po prvním kole držel za 104 metrů Antonín Hájek, po druhém kratším skoku o délce 91 metrů se ale propadl na 13. pozici. Z dalších českých reprezentantů bodovali 11. Čestmír Kožíšek a 29. Viktor Polášek.

Narozen 2. února 1993, Steinach am Brenner
 Reprezentant klubu SV Innsbruck Bergiesel zažil svůj debut na mezinárodních závodech v září roku 2009 na Alpském poháru. O rok později se poprvé přdstavil ve FIS CUPu během závodů ve Villachu. V roce 2011 si doskočil v Ramsau pro body v závodech FIS CUPu.
V kontinentálním poháru zažil svou premiéru v závodě na Bischofshofenu 28.1.2012 a získla zde i své první body za 28. místo.
Na univerziádě v Predazzu 2013 získal spolu s Danielem Huberem a Davidem Unterbergerem bronzovou medaili v týmové soutěži.
Mezi jeho největší úspěchy patří 3. místo v závodě kontinentálního poháru v Sapporu (16.1.2015) a 3 vítězství v závodech FIS CUPu (Villach 2x,Štrbské Pleso)

Clemens Aigner (vítěz MJR)
„To je moje první vítězství v Kontinentálním poháru a také je skvělé, že jsem vyhrál tento pohár (putovní pohár pro vítěze memoriálu). Byl to krásný závod. Ani jsem nevěděl, že se právě dnes o tento pohár bojuje, jsem velice překvapen. Ale pohár bude můj jen jeden rok, takže musím přijet příští rok znova.Dnes to bylo dost šílené. Nejdřív jsem byl druhý a pak řekli, že jsem první. Nejprve jsem tomu nevěřil, ale teď jsem hrozně vděčný.
Myslím si, že je tady perfektní organizace. Všechno šlo dobře a závod byl dobrý, i podmínky. A myslím si, že by bylo hezké, kdyby tady mohla být letní Grand Prix.“

František Holík
Na podmínky jsem měl dneska zase smůlu, skok byl o něco lepší než včera, ale zase to nestačilo na body. O dvě desetiny, smůla. Tady ve Frenštátu skáču vždycky rád, takže mě to mrzí o to víc,“

Viktor Polášek
„Při dopadu jsem se nedokázal rozhodnout, jestli udělat telemark a tak nějak v půlce se to zaseklo. Nakonec jsem dopadl na zadní nohu a neustál to z té výšky. To se stane, byl to nejlepší skok, co jsem tady udělal, a dá se říct, že až na ten pád jsem spokojen.“

Tomáš Vančura
„Závod byl určitě supr, jsem docela překvapený! Nevěřil jsem, že bych se mohl posunout ještě takhle dopředu, spíš jsem se chtěl udržet v desítce. Já si myslím, že výsledek je supr!"

Jakub Jiroutek
„Celkově musíme být s víkendem spokojení a děkujeme moc všem Frenštátským za skvělý servis a nádherný závod. Vše klapalo a je vidět, že už ta parta kolem Bajera něco umí. V létě jasně nejlepší Kontinentální pohár, ať už se jedná o finanční odměny, vynikající catering na můstku a samotné zavody, jež každý den gradovaly.“