FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
18. - 20.8.2017

   
HOME INFO PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY
JIŘÍ RAŠKA HISTORIE PARTNEŘI
l

2012 - I. ROČNÍK / 2012 1st MEMORIAL

… vítěz Lukáš Hlava …
                        … winner Lukáš Hlava …
 
V rámci závodního programu, na kterém nechybělo mnoho osobností sportovního života v čele s bývalým předsedou Českého olympijského výboru – Milanem Jiráskem, došlo k přejmenování areálu „Na Horečkách“ na areál „Jiřího Rašky.“ Slavnostním okamžikem bylo odhalení pamětní desky, kterého se ujal samotný syn legendárního skokana – Jiří Raška junior. Ten k přejmenování areálu řekl: „Jsme rádi, že areál nese jméno mého otce. Udělal pro skoky ve Frenštátě hodně a byl tady snad více než doma.“
 
l
 
2013 - II. ROČNÍK / 2013 2nd MEMORIAL
 
… vítěz Roman Koudelka …
                       … winner Roman Koudelka …
 
Druhý ročník se konal ve dvou dnech a jak závody mužů, tak i závody žen získaly statut FIS-cupu. Pořadatelé přichystali divákům přehlídku "Retro", která mapovala vývoj skokanské výstroje od dob Jiřího Rašky po současnost. V přestávce hlavního závodu předvedla trojice skokanů skok "paralelním", tedy klasickým stylem.
 
l
 
2014 - III. ROČNÍK / 2014 3rd MEMORIAL
 
… vítěz Jure Šinkovec …
                       … winner Jure Šinkovec …
 
Program se skládal ze dvou závodních dnů (pátek + sobota) a to v zajímavém prolínání mužské (Kontinentální pohár) a ženské kategorie (FIS Cup). Pořadatelé   nabídli divákům bohatý doprovodný program. V jeho rámci si připomněli třicetileté výročí zisku bronzové medaile Pavla Ploce z olympijských her v Sarajevu a dvacetileté výročí zisku titulu mistra světa v podání Jaroslava Sakaly.
V pátek se v rámci kulturního večera na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm uskutečnilo představení všech zúčastněných výprav a vyhlášení výsledků pátečního závodu. Sobotní program pro změnu zpestřilo vystoupením hudební skupiny Lake Malawi.
 
l
 
2015 - IV. ROČNÍK / 2015 4th MEMORIAL
 
… vítěz Clemens Aigner …
                       … winner Clemens Aigner …
 
Čtvrtý ročník Memoriálu Jiřího Rašky zná svého vítěze. Za slunečného počasí se na můstku HS 106 ve Frenštátě pod Radhoštěm představilo 45 skokanů, včetně osmi českých reprezentantů. Na putovní pohár, který získal Jiří Raška za vítězství v závodě Turné čtyř můstků v rakouském Bischofshofenu v roce 1969, přibude cedulka se jménem rakouského skokana Clemense Aignera.
Rakušan si premiérové prvenství v Kontinentálním poháru připsal za skoky dlouhé 101,5 metrů a 98,5 metrů. „Jsem velmi spokojený, je to má první výhra v Kontinentálním poháru. Nevěděl jsem, že se jedná o Memoriál Jiřího Rašky. Byl to pěkný závod, i když trochu bláznivý. Nejdřív jsem myslel, že jsem druhý, ale byl jsem první. Bylo to milé překvapení. Myslel jsem, že tady závodit nebudu, ale jsem rád, že jsem tu. Měli jsme tréninkový kemp v Lillehammeru a téměř všichni z týmu zvolili regeneraci, ale já jsem chtěl jet do Frenštátu. A příští rok rád zase přijedu. Organizace a podmínky tady jsou velmi dobré, myslím, že by tu klidně mohla být i letní Grand Prix. Také páteční ceremoniál na náměstí byl pěkný, v Kontinentálním poháru to není běžné. Teď si dám pauzu a pak mě čekají ještě další letní závody,“ svěřil se Aigner se svými plány pro blízkou budoucnost.
 
l
 
2016 - V. ROČNÍK / 2016 5th MEMORIAL
 
… vítěz Lukáš Hlava …
                       … winner Lukáš Hlava …
 
Po dvouleté pauze vyzdvihl radostně pohár Jiřího Rašky z Bischofshofenu 1969 opět nad hlavu český reprezentant. Lukáši Hlavovi se podařilo navázat na premiérové prvenství v úvodním ročníku Memoriálu a byl velmi spokojený: „Oba dny byly perfektní. Když předvedete v takovém závodě jako je Memoriál horší výkon v předcházejícím dni, v tom následujícím musíte předvést daleko lepší výkon, abyste mohl zůstat v kontaktu s ostatními soupeři. Skoky jsem taky provedl technicky dobře a hlavně všechny soutěžní skoky byly vyrovnané, ale musím se ještě zaměřit na psychiku a stabilitu těla během letu. Počasí vyšlo náramně a myslím si, že si to užili jak závodníci, tak i fanoušci. Na výhru jsem nemyslel. Nejdůležitější pro mě je předvést co nejkvalitnější a hlavně nejdelší skok a to se mi povedlo.“ Druhý skončil v pořadí Memoriálu sobotní vítěz Aleksander Zniszcol: „Cítím se skvěle. Oba skoky se mi dnes povedly. Hlavním klíčem mého dnešního vítězství byly dobré podmínky, které byly lepší jak v pátečním závodě. V České republice vždy rád závodním, hlavně kvůli dobré atmosféře, která panuje na každých závodech. Myslím si, že jsem měl na to Memoriál vyhrát, ale Lukáš předvedl lepší výkon než já a po právu zvítězil a tímto bych mu chtěl pogratulovat,“ uznal Polák po závodě. Třetí příčku obsadil Ital Sebastian Colloredo.