HOME INFO PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY JIŘÍ RAŠKA HISTORIE PARTNEŘI
m

COC MUŽŮ / COC MEN

Cenné trofeje vybojovali ve Frenštátě pod Radhoštěm Rakušan Steiner a Polák Murańka

Skokanský víkend ve Frenštátě pod Radhoštěm vyvrcholil v neděli 20. srpna již 6. ročníkem Memoriálu Jiřího Rašky. Boj o putovní pohár Jiřího Rašky byl zároveň závěrečným závodem nově vzniklého Beskydského turné v rámci FIS Kontinentálního poháru mužů. Při premiéře této ojedinělé série v druhé nejvyšší skokanské soutěži se z prvenství radoval polský reprezentant Klemens Murańka. Finálový závod a 6. Memoriál v areálu Jiřího Rašky ale ovládl Rakušan Maximilian Steiner. Za podpory více než tisícovky diváků se blýskli také domácí Češi. Do bodované třicítky postoupili v šestici, z níž byl nejúspěšnější 5. Tomáš Vančura.

Pohár pro vítěze Memoriálu Jiřího Rašky zdvihl nad hlavu Steiner
Skoky za stometrovou hranici v boji o trojí prvenství byly odměnou pro početné publikum pod můstkem v Areálu Jiřího Rašky. Na místní tabuli vítězů přibude jméno dalšího Rakušana. Po Clemensi Aignerovi vybojoval putovní pohár pro vítěze Memoriálu Jiřího Rašky Maximilian Steiner. Rakušan předvedl skoky dlouhé 101 a 99 metrů. „Ani jsem nevěděl, jak cennou trofej jsem vyhrál. Moc si toho vážím,“ řekl šťastný vítěz, který se minimálně na rok bude těšit z vlastnictví originálního poháru, který získal Jiří Raška za triumf v závodě Turné čtyř můstků v Bischofshofenu 1969.
Bod a tři desetiny scházely v celkovém součtu na nejvyšší stupínek Andreasi Schulerovi ze Švýcarska, jenž se 103 metry blýskl nejdelším skokem celého závodu. Mezi tři nejlepší se probojoval také Klemens Murańka, vítěz Beskydského turné.
Úspěšná česká série v závodech Memoriálu Jiřího Rašky pokračuje. V každém z minulých ročníků se některý z českých závodníků umísil na stupních vítězů a letos k tomu nechybělo mnoho. Po prvním kole útočili Češi na top trojku ve dvou. Lukáš Hlava držel dokonce průběžné třetí místo, po kratším druhém skoku se však propadl až na 11. příčku. Nakonec se alespoň na vyhlašování šesti nejlepších probojoval 5. Tomáš Vančura, kterého jen o pouhé 4 desetiny bodu porazil ještě 4. Slovinec Miran Zupancic.
Závodu se zúčastnilo celkem devět českých reprezentantů, z nichž pět postoupilo do třicítky nejlepších. Vedle již zmíněného Vančury a Hlavy si pro body před zraky domácího publika a svých blízkých doskočili 14. Jakub Janda, 18. Čestmír Kožíšek, 23. Vojtěch Štursa a 28. Filip Sakala.

Klemens Muraňka vítězem bez vítězství v premiérovém Beskydském turné
Klemens Murańka prokázal vyrovnanost a stal se prvním vítězem Beskydského turné, aniž by ovládl jediný ze tří závodů. Murańka byl v areálu Jiřího Rašky vyhlášen vítězem již podruhé. Prvně tomu bylo v roce 2015, kdy byl omylem titulován vítězem Memoriálu na úkor Clemense Aignera. Napravenou chybu okomentoval jen slovy: „Škoda, myslel jsem, že vyhraji.“ A tak se zde i stalo, i když o dva roky později. Polák součtem bodů za skoky ze tří závodů překonal jen těsně vítěze druhého klání Mirana Zupancice ze Slovinska. O nejnižší možný rozdíl jedné desetiny bodu zaostal za třetím Žigou Jelarem vítěz nedělního Memoriálu Maximilian Steiner. Polák Aleksander Zniszczol, který triumfoval na úvod turné ve Szczyrku, skončil celkově pátý. Z českých reprezentantů se umístil nejvýše 15. Filip Sakala.
6. Memoriál Jiřího Rašky, Beskydské turné, Kontinentální pohár – to byl jedinečný závod skokanů na lyžích ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vše začalo před šesti lety jako letní národní šampionát a letos se Frenštát zapisuje do skokanské historie touto jedinečnou kombinací. Poprvé se zde konalo Beskydské turné. V rámci Kontinentálního poháru výjimečná a náročná série tří závodů ve třech dnech na třech různých můstcích vyvrcholila právě na frenštátském můstku HS 106. Úspěšnému pořadatelství frenštátských závodů by tam mohl nasadil korunu pouze návrat závodů letní Grand Prix mužů. Uvidíme.
Další závody se seriálu Kontinentálního poháru mužů se uskuteční v rakouském Stamsu 9. - 10. září 2017.
Výsledky Memoriálu Jiřího Rašky a závodu COC mužů ve skocích na lyžích ve Frenštátě pod Radhoštěm:
1. Steiner (AUT) 245,4 b. (101+99 m), 2. Schuler (SUI) 244,1 b. (99,5m+103 m), 3. Murańka (POL) 240,3 b. (99+98 m), 4. Zupancic (SLO) 237,8 b. (97+102 m), 5. Vančura (CZE) 237,4 b. (97,5+97 m) … 11. Hlava 231,3 b. (100+96 m), 14. Janda 228,6 b. (98+98,5 m), 18. Kožíšek 226,2 b. (96+97 m), 23. Štursa 218,7 b. (95+92,5 m), 28. Sakala 210,1 b. (96,5+87,5 m), 52. Holík 94,5 b. (87,5 m), 60. Lasota 88,2 b. (86 m), 69. Jirotka (všichni ČR) 70,3 b. (79,5 m).