FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
18. - 20.8.2017

   
HOME INFO PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY
JIŘÍ RAŠKA HISTORIE PARTNEŘI
l

JIŘÍ RAŠKA

… příběh, který inspiruje …
                                    … story that inspires …
 
Již téměř půlstoletí uběhlo od doby, kdy Jiří Raška vybojoval první zimní olympijskou medaili pro Československo. Dokázal tak zbořit zažité představy, že Čechoslováci nemají lyžování v krvi, jelikož letních medailí bylo tou dobou již kýbl a studená žádná a že raději, než pokoušet se o její zisk, bylo by lepší si ji koupit od Norů za milion korun československých, a nebo rovnou za hrad Křivoklát. Tak alespoň líčil příběh Jiřího Rašky slavný český spisovatel Ota Pavel ve svém díle Pohádka o Raškovi.
 
In the 1968 Winter Olympics in Grenoble Raška was one of the favourites. Raška himself was hoping to take the fifth place and would not have been disappointed with the tenth place. Czech writer Ota Pavel described his first jump in the normal hill event: "It was a beautiful flight in the infinite silence, that took short human age. Painter and editor Ota Mašek nearly fainted, photographer Jarda Skála stopped photographing. Coach Remsa was washing his face with snow and squeaking Norwegian Wirkola stopped squeaking." Raška jumped 79 metres, which was less than Austrian Baldur Preiml, but thanks to better style he led after the first round. In the second jump he did not fare well, reaching only 72.5 meters, but he went on to victory. Jiří Raška became the first Czech winner in the Winter Olympics.
 
l
 
NEJVĚTŠÍ SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY / BEST RESULTS
 
       Zimní olympijské hry Grenoble 1968
       1. místo - střední můstek (olympijský vítěz a mistr světa)
       2. místo - velký můstek
 
       MS v klasickém lyžování 1970
       2. místo - velký můstek
 
       MS v letech na lyžích 1972
       2. místo - jednotlivci
 
       Turné čtyř můstků
       1970/71 - vítěz
       1967/68 - 2. místo
       1968/69 - 2. místo
 
       Winter Olympic games Grenoble 1968
       1st place - normal hill (Olympic winner and world champion)
       2nd place - big hill
 
       WCH classical skiing 1970
       2nd place - big hill
 
       Ski flying WCH 1972
       2nd place - individuals
 
       Four hills tour
       1970/71 - winner
       1967/68 - 2nd place
       1968/69 - 2nd place
 
l
 
ZAJÍMAVOSTI O JIŘÍM RAŠKOVI

-  jeho vrstevníci-skokani Jiřímu Raškovi neřekli jinak než Franto. Překřtil jej Zdeněk Remsa, když poznamenal, že Raška má chůzi jako skokan František Felix.
- Za vítězství na olympiádě dostal tajně deset tisíc korun a televizor. Nabízený automobil Škoda 1100 MB nesměl jako olympijský amatér přijmout, a tak rok jezdil s továrním číslem a poté „embéčko“ se slevou koupil.
- Jiří Raška podepsal Dva tisíce slov.
- Spisovatel Ota Pavel o něm napsal Pohádku o Raškovi
- Skokany na lyžích se stali i jeho syn Jiří Raška ml. a vnuci Jan Mazoch a Jiří Mazoch.
 - Bratrem Jiřího byl Zdeněk Raška - nestor leteckého modelářství, dodnes aktivní modelář, který vede a inspiruje generace další. Konstruktér, aktivní přispěvatel do modelářských časopisů (výkresy, články). Propagátor nejen historických modelů a člen klubu SAM 78 (Society of Antique Models)
 
l
 
VLAJKONOŠ ZOH NEZKLAMAL
 
Jiří Raška začínal v rodném Frenštátě jako sjezdař, ale víc ho táhly skočky. Příkladem mu byli strýc Rudolf Raška a bratranec Zdenek Bartoš, injekcí pak první vítězství na dnes už neexistujícím můstku na Bílé. Do reprezentace se dostal jako dorostenec pod vedením ostravského trenéra Josefa Skrbka. Na vojnu narukoval k pohraničníkům a až po interpelacích byl převelen do Dukly Liberec. V roce 1964, kdy u nás patřil k nejlepším, musel na ZOH v Innsbrucku přepustit své místo funkcionářům čs. výpravy. Od sezóny 1965 ale už o jeho výkonnosti nebylo pochyb. Při prvním startu na MS 1966 v Oslo obsadil na středním i velkém můstku 4. místa a ve stejném roce vyhrál lety v Planici. Druhé místo na Turné čtyř můstků a první v Cortine i St. Moritz z něj před ZOH v Grenoblu udělaly největšího favorita na medaili. Vlajkonoš cs. výpravy nezklamal – na středním můstků získal zlato a na velkém stříbro! Jako vůdčí postava party legendárního trenéra Zdenka Remsy vítězil dál doma i v zahraničí. V roce 1969 vyhrál lety v Planici, kde skokem 164 m vytvořil světový rekord! I pres psychický nátlak v normalizačním období vybojoval na MS 1970 ve Vysokých Tatrách stříbro. Další rok získal Zlatý glóbus za celkové vítězství v Intersportturné. Na ZOH 1972 v Sapporu byl pátý na středním a desátý na velkém můstku. Poslední FIS medaili, bronzovou, přivezl z prvního MS 1972 v letech v Planici. Vystudoval FTV Univerzity Karlovy v Praze a stal se trenérem. Kromě skokanů na Horeckách
vedl reprezentační týmy junioru a senioru, byl místopředsedou Svazu lyžařů CR, věnoval se Olympijské nadaci a Klubu olympioniku. Byl držitelem Ceny Emila Zátopka za celoživotní sportovní přínos (2002), v roce 2003 byl vyhlášen českým Lyžařem století, v říjnu 2011 převzal od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.